Házi kenyérsütés
Otthon kenyeret sütni bárki tud, ha akar. Sok misztérium övezi a tökéletes kenyér megsütésének titkát, de valójában nem olyan nehéz, és még a kezdőknek is sikerülni fog kis odafigyeléssel.
A házi kenyĂ©r sokkal egĂ©szsĂ©gesebb, mint, amit a boltban vásárolunk, ugyanis biztosan tartĂłsĂtĂłszer, szĂnezĂ©k Ă©s egyĂ©b adalĂ©kanyagoktĂłl mentes. KezdĹ‘k számára az Ă©lesztĹ‘vel kĂ©szĂĽlt kenyeret javasolt elkĂ©szĂteni. HaladĂłk viszont lisztbĹ‘l Ă©s vĂzbĹ‘l termĂ©szetes kovászt tudnak lĂ©trehozni. KezdĹ‘kĂ©nt is meg lehet a kovásszal prĂłbálkozni, mert ez a mĂłdszer sem borzasztĂł nehĂ©z, viszont folyamatos foglalkozást igĂ©nyel.
Tippek
1. A liszt mellett körülbelül 60%-ban kell lennie a folyadéknak és 2%-ban a sónak. Ha finomliszttel dolgozunk, tehetünk mellé egy csipetnyi aszkorbinsavat vagy ecetet, mert ettől sokkal formázhatóbb és nyújthatóbb lesz a tészta. Ezután következik az úgynevezett ujj-teszt. Ilyenkor a hüvelykujjunkkal nyomjuk be a tésztát, és ha visszaugrik, akkor kezdhetjük is keleszteni.
2. KörĂĽlbelĂĽl 40-45 percig hagyjuk kelni, ezután átgyĂşrjuk Ă©s Ăşjra 15 percig pihentetjĂĽk. Formázásnál el kell döntenĂĽnk, hogy cipĂłt vagy veknit szeretnĂ©nk. Ha megformáztuk a tĂ©sztát, sĂĽtĹ‘papĂron Ăşjra kelni hagyjuk egy rövid idĹ‘re.Â
3. Háztartási sĂĽtĹ‘knĂ©l a kenyeret lefedve kell sĂĽtni, ugyanis gĹ‘z szĂĽksĂ©ges hozzá. 50 perc alatt kĂ©szre sĂĽtjĂĽk. Akkor van kĂ©sz, ha az edĂ©ny alját megkopogtatva mĂ©ly hangot hallunk. Ezután lepermetezzĂĽk vĂzzel, hagyjuk kihűlni, Ă©s már ehetjĂĽk is a házi kĂ©szĂtĂ©sű kenyerĂĽnket.
Mindenkinek legalább egyszer sütnie kell otthon kenyeret, hogy érezze, milyen is a sülő kenyér illata és milyen, egy friss, ropogós kenyérbe beleharapni. Illetve ügyes tárolással sokáig friss maradhat.
JĂł Ă©tvágyat kĂvánunk!