Házi bögrés aranygaluska
Ha már a házi kenyér sütéstől tapasztalt otthoni péknek érezzük magunkat, érdemes egy másik nagy klasszikussal is megpróbálkozni. Az aranygaluska tipikus nagymama-recept, amire nosztalgiával gondolunk vissza legyünk bármennyi idősek is éppen. A menzás élmények valószínűleg fakítottak valamennyit az emlékek szépségén, a legtöbb étteremben kapható változatról nem is beszélve, de még sincs minden veszve a jó aranygaluska reményében. Szeretnék lehetőséget adni ezzel a recepttel, hogy elkészítsd a saját változatod, amivel aztán tovább kísérletezhetsz, hogy hasonlítson a nagymama ízvilágára, vagy akár te is tovább tudj majd adni egy letesztelt, ízében mindenki igényére igazított receptet.
Az aranygaluska tésztája sokban hasonlít a kenyérnél megtanult alapokra – tulajdonképpen egy sima kelt tésztát kell csak beízesíteni és megsütni a siker érdekében.
A recept másik nagy előnye, hogy időtakarékos – ugyan dagasztani és keleszteni kell a tésztát, viszont az arányokat és a hozzávalókat nagyon egyszerű eltalálni a bögrés mértékegység használatával. A bögre itt a hagyományos, otthoni használatban edződött 2,5 dl-es változatot jelenti.
Ha esetleg a profi sütés szerelmesei vagyunk és van otthon konyhai robotgépünk, akkor igazából csak össze kell pakolni a keverőtáljába a hozzávalókat, pár perc külön figyelmet szentelni a tésztának, majd berakni az előmelegített sütőbe és készre sütni.
Hozzávalók
- 6 bögre finomliszt
- 2 bögre porcukor (1 bögre a tésztába, 1 bögre a szóráshoz)
- 5 dkg élesztő
- kis csipet só
- 2 darab tojás
- 1 bögre tej
- 25 dkg vaj (egy kocka Rama vaj)
- 2 bögre darált dió (ízlés szerint)
Elkészítése
1. Az élesztőt kevés langyos tejben fél evőkanál cukor hozzáadásával futtassuk fel. Fontos, hogy ha a szokásos 15-20 perc alatt nem fut fel teljesen az élesztő, csak kicsit elkezd mozogni, az még nem elég a recepthez. Meg kell várni, hogy teljesen felfusson.
2. A vaj egyik felét megolvasztjuk és a két tojással, plusz a maradék porcukorral együtt az élesztőhöz.
3. A lisztet egy nagy tálba szitáljuk, amihez aztán hozzáadjuk a folyékony hozzávalókat is.
4. A kevergetés alatt a vaj másik felét, ami nem lett megolvasztva, kezdjük el részleteiben hozzáadni a tésztához. Ha igazán extra receptet akarunk, egy kevés diót közvetlenül már a tésztába is keverhetünk.
5. A tésztát körülbelül 15-20 percig dagasszuk a keverőtálban, majd tegyük be a 40-50 fokosra előremelegített sütőbe kelni a légkeveréses programra.
6. Ha a tészta a kétszeresére kelt a sütőben, vegyük ki és ismételjük meg még egyszer a dagasztást és a sütőben kelesztést. Akkor csináltuk jól, ha a tészta háromszorosára kel a második kelesztés végére.
7. A megkelt tésztát másfél ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, aztán pogácsaszaggatóval megformázzuk.
8. A kis pogácsákat egy előre kivajazott tepsibe kezdjük rétegezni. Ha befedi a tepsi alját a tészta, a darált dió és a cukor keverékével bőven megszórjuk.
9. A rétegezést folytatjuk, amíg van a hozzávalókból. Arra érdemes oda figyelni, hogy 3 rétegnél többet egyszerre egy tepsiben ne készítsünk, mert a dió könnyen odaég, a tészta alja viszont nyers fog maradni.
10. Még mindig légkeveresés módban, 170 fokon előremelegített sütőben körülbelül 35-45 perc alatt készre sütjük.
Érdemes a klasszikus vanília sodóval tálalni az elkészült tésztát.